مجله گردشگری تفرج
مجله تفرج

کوالالامپور | معبد باتو کیوز مالزی

معبد باتو کیوز Batu caves

معبد باتو کیوز یکی از جاذبه های گردشگری مالزی که در ۱۱ کیلومتری شمال کوالالامپور واقع شده.این معبد مقدس ترین مکان مذهبی هندوهاست که در خارج از هندوستان قرار دارد.

 

معبد باتو کیوز

 

اگر بخواهیم در مورد وجه تسمیه این معبد توضیح دهیم باید اشاره کنیم که Cave در زبان انگلیسی به معنی ((غار)) است که وقتی S جمع میپذیرد ((غارها))معنی میدهد.Batu  هم نام رودخانه ایست که در پشت تپه محل قرار گیری معبد جریان دارد.به این ترتیب ترجمه نام این معبد ((غارهای باتو))خواهد شد.

معبد یکصد ساله باتو کیوز بر روی تپه ای آهکی با قدمت ۴۰۰ میلیون سال ساخته شده و متشکل از ۳ غار اصلی و چند غار کوچکتر فرعی منشعب از غارهای اصلی میباشد.

غار کاتدرال غار اصلیست که بیشتر از سایر قسمت ها مورد توجه قرار دارد.

معبد باتو کیوز در سال ۱۸۹۲ میلادی توسط یک بازرگان هندی سرشناس ساکن مالزی بنیان نهاده شد و از سوی او به پیشگاه یکی از بزرگان آیین هندو تقدیم شد.

فستیوال سالیانه هندوها به نام تایپوسام هرسال در این معبد به مدت یک روز برگزار میشود.این فستیوال و گرد هم آیی مربوط به آن با اجتماع حدود یک میلیون نفر از زاپران هندو و گردشگران یکی از بزرگترین اجتماعات انسانی جهان است که هر ساله در معبد باتو کیوز برگزار میشود.

هر چند شاید تماشای صحنه عبور دادن سیخ و قلاب از درون بدن که توسط مریدان پر و پا قرص هندو که بعناون نذر و انجام آیین مذهبی خود چنین کارهایی را در این مراسم انجام میدهند برای هر کسی جالب نباشد!

نماد باشکوه این معبد مجسمه طلایی ۴۲ متری Murugan در پایین تپه است.ساخت این مجسمه در سال ۲۰۰۴ آغاز و در سال ۲۰۰۶ به پایان رسید.

هزینه ساخت این مجسمه ۳۵۰ تنی ۲٫۵ میلیون رینگیت(واحد پول مالزی)بوده است.در پشت این مجسمه مسیر بالا رفتن از تپه است که برای بالا رفتن از آن باید ۲۷۲ پله را بپیمایید آن هم در ازدحام و شلوغی که قطعا برای هر کسی کار آسانی نخواهد بود.

مجسمه موروگان

برای دسترسی به به معبد باتو کیوز از سنترال مارکت سوار اتوبوس Intrakota شماره ۱۱D بشوید و یا از خیابان پودو Pudu سوار اتوبوس Cityliner شماره ۶۹ بشوید تا به باتوکیو Batu Caves برسید. با تاکسی هم از هر کجای شهر که بخواهید می‌توانید به آنجا بروید.

نشانی معبد باتو کیوز :

Batu Caves, Sri Subramaniam Temple, Kuala Lumpur, Malaysia

ساعات بازدید از باتو کیوز : ۶ صبح الی ۲۱

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در تور مالزی بپردازید! همچنین برای استعلام هزینه های تور مالزی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار