مجله گردشگری تفرج

بازار تجریش | بازار تاریخی در شمیران

بازار تجریش یکی از اماکن تاریخی و دیدنی شمیران . روستایی که زمانی در شمال و خارج از شهر تهران قرار داشت و اکنون جزیی از تهران و در شمالی ترین نقطه آن در کوهپایه البرز قرار دارد .

یکی از بهترین تفریحات در زندگی شهری گردش در بازار و استفاده از جذابیت های بصری این منطقه از شهر است. بازار تجریش یکی از جاذبه های دیدنی تهران بزرگ است.

این بازار که یکی از منطقه های قدیمی تهران محسوب می شود هر روزه مراجعه کنندگان بسیاری را به خود می بیند. برای ورود به بازار تجربش باید به میدان تجریش مراجعه کنید.

در ضلع جنوب غربی این میدان ورودیه ی بازار را خواهید یافت. برای اهالی این منطقه و تهران بزرگ بازار تجریش به عنوان یک نوستالژی شناخته می شود. حال و هوای سنتی این بازار به همراه محصولاتی که در آن ارائه می شود همگی جز فاکتورهای دیدنی برای گردشگران خارجی است.
بازار تجریش از یک سو به میدان تجریش می رسد و از سوی دیگر به امامزاده صالح. حجره های تازه تعمیر شده و رنگ و لعاب گرفته ی بازار تجریش در محیطی سرپوشیده در کنار یکدیگر قرار دارند و هر آنچه از بازار بزرگ تهران را انتظار دارید را می توانید در آن بیابید. کیفیت بالا و تنوع محصولات در این بازار به چشم می خورد. کشیدگی بازار به طوری است که محله های سرپل و میدان تجریش را به یکدیگر متصل می کند.

بازار تجریش

هر بازار بزرگی در ایران دارای چند شاخصه ی اصلی است که می توان به وجود مسجد در داخل بازار و تکیه ای برای اجرای مراسم اشاره کرد.

از بناهای تاریخی و به جای مانده در بازار تجریش می توان به تکیه تجریش اشاره کرد. هر بازار سنتی در شهر به عنوان هویتی برای شهر محسوب می شوند. شناسنامه ی شمال تهران نیز به نام بازار تجریش سند خورده است. قدمت بازار تجریش بین هفتاد تا صد و پنجاه سال تخمین زده شده است، اما بنای تکیه به طور حتمی مربوط به دویست سال قبل می شود.
نحوه ی شکل گیری بازار به زمانی بر می گردد که باغداران شمیران برای عرضه ی محصولات خود مکانی را در نظر گرفتند و همگی در نزدیکی امامزاده جمع شدند تا در سر راه زائران بتوانند فروشی بهتر داشته باشند.

از آن زمان با گسترش شغل باغداری به همراه دیگر محصولات این بازار بزرگ و بزرگ تر شد تا به شکل امروزی خود در آمد. این بازار یک بار در سال پنجاه و دو مرمت شد و تیرچه های چوبی آن جای خود را به تیرهای آهنی دادند پس از آن در سال های نه چندان دور فضای داخلی بازار تجریش به وسیله ی سازمان میراث فرهنگی دست خوش تغییراتی شد که به زیبایی هر چه بیشتر آن نیز کمک کرد.
بازار تجریش طولی در حدود هفتصد متر را داراست. تعداد مغازه های موجود در این بازار به چهارصد باب می رسد. متراژ هر یک از این مغازه ها بین دوازده تا چهل متر است.

اکثر مناطق تهران با تاریک شدن هوا از رونق می افتد، اما بازار تجریش بعد از تاریکی جلوه ای دیگر پیدا می کند. جنب و جوش گردشگران و توریست ها و اهالی تهران به این بازار شور و زیبایی می بخشد که دل کندن از آن و برگشتن به خانه را سخت می کند.

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در جاذبه های طبیعی ایران بپردازید! همچنین برای استعلام هزینه های تورهای ایرانگردی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار