مجله گردشگری تفرج

موزه مقدم | گشتی در خانه موزه مقدم تهران

اگر علاقه مند به تهرانگردی هستید و تمایل دارید اماکن دیدنی و جاذبه های تهران را بیشتر بشناسید حتما این مقاله را مطالعه کنید.در اینجا قصد داریم شما را با موزه مقدم یکی از دیدنیهای تهران آشنا کنیم.

موزه مقدم کجاست ؟

بنای موزه مقدم در واقع خانه پدری و محل سکونت و زندگی مرحوم استاد دکتر محسن مقدم استاد ممتاز دانشگاه تهران و همسر بلغاری الاصل ایشان ((سلما)) است که در خیابان امام خمینی (سپه سابق) در مرکز تهران واقع شده.این منطقه در عهد ناصری که زمان ساخت عمارت بوده از مناطق اعیان نشین تهران به حساب می آمده.

برای دسترسی به موزه مقدم در صورتی که خودروی شخصی به همراه ندارید بهترین گزینه مترو میباشد.کافیست در ایستگاه حسن آباد پیاده شده و تنها با اندکی پیاده روی خود را به این موزه زیبا برسانید.برای برگشت نیز به همین صورت از مترو استفاده نمایید.

نقشه مترو تهران

چون عمارت خانه استاد مقدم در زمان حیات ایشان وقف دانشگاه تهران شده هم اکنون دانشگاه تهران بعنوان متولی مجموعه نگهداری و سرپرستی این موقوفه را بعهده دارد.

((مبلغ ورودی برای هر یک نفر بازدیدکننده در زمان نگارش این مقاله ۵۰۰۰ نومان میباشد.))

این بنا از بخشهای گوناگونی تشکیل شده که تماشای هر قسمت از آن بسیار جالب توجه و لذتبخش است.عمده جذابیت موجود در این اثر کاشیکاری های بسیار زیباییست که با استفاده از کاشیهای رنگارنگ و قدیمی در جای جای عمارت توسط استاد مقدم کار شده است.

بخشهای گوناگون موزه مقدم

پس از وارد شدن از ورودی بسیار زیبای این عمارت با محوطه ای مصفا با درختان و گیاهان انبوه مواجه خواهید شد.باغچه وسیعی با آبنماهای زیبا که نیمکت های سنگی چشم نوازی را در خود جای داده.البته با تابلوهایی از بازدیدکنندگان خواسته شده روی این نیمکت ها ننشینند که البته برای حفاظت از آنها ضروری به نظر میرسد.

موزه مقدم

 

در گوشه گوشه بنا به کاشیکاری های جذاب و فریبنده خوب دقت داشته باشید.یکی از بخشهای فوق العاده عمارت اصلی به همراه ایوان وسیع آن است که از نظر معماری بسیار جذاب است و در داخل با داشتن چندین اتاق آثار فراوانی از استاد مقدم برای بازدید کنندگان آماده نمایش دارد.

 

کاشی ایرانی

بخش حوضخانه نیز در گوشه ای از حیاط اندورنی قرار دارد که بواسطه کاشیکاری های خود برای هر بیننده ای بسیار جذاب و دیدنی خواهد بود.

دیوار تجدد شامل دیواری بین حیاط بیرونی و اندرونی است که با ستونهای مارپیچ و پایه ستونهایی با الهام از کاخ چهلستون اصفهان و طاقهایی که بر روی آن بنا شده در میانه محوطه خودنمایی میکند.این دیوار توسط مرحوم هوشنگ سیحون آرشیتکت شهیر ایران طراحی و اجرا شده است.

مختصری از زندگی استاد مقدم

استاد محسن مقدم فرزند احتساب الملک از رجال دربار قاجار بوده که در سال ۱۳۱۵ و پس از پایان تحصیلات در اروپا در منزل پدری خود یعنی همین بنا و به همراه همسر خود ساکن میشود.جالب است بدانید تحصیلات استاد مقدم در رشته های نقاشی و باستانشناسی بوده و بسیاری از کاشی های کار شده در بنا را طی کاوشهای باستانی خود بدست آورده این خانه زیبا را به آنها مزین کرده است.با توجه به چیره دستی استاد مقدم در طراحی و نقاشی کار طراحی لوگوی دانشگاه تهران نیز به ایشان سپرده میشود که لوگوی کنونی دانشگاه تهران حاصل هنر ایشان است.

 

استاد محسن مقدم

استاد محسن مقدم تا پایان عمر پربار خود تا سال ۱۳۶۶ در این خانه ساکن بوده اند.

 برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در هتل ارمنستان بپردازید! همچنین برای استعلام قیمت های هتل ارمنستان به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار