مجله گردشگری تفرج

ساعت مارکار | نقطه مرکزی ایران کجاست ؟

ساعت مارکار | معمولا در بسیاری از کشورها نقطه مرکزی  جغرافیایی آن سرزمین توسط علائم و بناهایی مشخص شده و از آنها بعنوان دیدنیهای گردشگری استفاده میشود.

اینکه بدانید در مرکزی ترین نقطه یک سرزمین ایستاده اید میتواند موضوع جذابی باشد لااقل برای بنده نویسنده اینطور هست !

در میهن ما نیز چنین جایی وجود دارد ولی متاسفانه بسیاری از ما از آن بی اطلاعیم !

میدان مارکار شهر یزد یکی از میدانهای قدیمی این شهر است که بواسطه آقای ((پشوتن جی دوسابایی مارکار)) از زرتشتیان ساکن هندوستان که در محدوده این میدان یک مدرسه و یک پرورشگاه بنبان می نهد به میدان مارکار مشهور میشود.

در سال ۱۳۱۳ بلدیه (شهرداری)یزد تصمیم میگیرد برای بزرگداشت شاعر بزرگ پارسی گوی حکیم ابوالقاسم فردوسی بنای یادبودی ایجاد نماید.این بنا ابتدا در مکانی دیگر ساخته و تخریب میشود.

اما در سال ۱۳۱۵ دوباره کار ساخت این بنا در میدان مارکار از سر گرفته میشود و در سال ۱۳۲۱ کار ساخت این برج ساعت به پایان رسیده و با نام ساعت فردوسی افتتاح میشود.

 

میدان مارکار

جالب است بدانید برج ساعت مارکار دقیقا در مرکزی ترین مختصات جغرافیایی ایران قرار گرفته است.

توسط یکی از شعرای بومی چند بیتی در توصیف و بزرگداشت حکیم فردوسی سروده شده که بر بدنه برج ساعت مارکار نقش بسته که این چند بیت به شرح زیر است :

مصرع اول: چون به سعی و اهتمام مارکار  –  مصرع دوم: گشت در این برج ساعت برقرار

مصرع سوم: :روح فردوسی پی تاریخ گفت  –  مصرع چهارم: شادم از کردار نیک مارکار

گفتنی است؛ مصرع آخر با بهره گیری از حروف ابجد و کاربرد عدد مرکب، تاریخ احداث بنای ساعت یعنی ۱۳۲۱ هجری شمسی را متذکر می شود.

برج ساعت مارکار بنایی چهارگوش شکل است و ۴ متر ارتفاع دارد.موتور ساعت در قسمت نوک برج قرار گرفته که هنوز پس از ۷۰ سال با هفته ای یکبار کوک شدن به خوبی و دقت کار میکند.

برج ساعت مارکار جزو آثار ملی ثبت شده میباشد.

نشانی ساعت مارکار

نشانی دقیق میدان مارکار در شهر یزد : تقاطع بلوار بسیج و خیابان آیت ا… کاشانی

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در تورهای ایرانگردی بپردازید! همچنین برای استعلام هزینه تورهای گوناگون به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار