مجله گردشگری تفرج

کاشان | شهر افسانه ای ایران

کاشان شهر افسانه ای ایران
بازدید از هفت هزار سال قدمت و زیبایی در سفر به کاشان محقق خواهد شد، کاشان شهری کویری در مرکز ایران است که به دارالمومنین نیز شهرت دارد.کاشان انتخاب مناسبی برای بخش از ایرانگردی خواهد بود.

بسیاری از گردشگران ایرانی و توریست های خارجی برای دیدن این شهر فوق العاده راهی کاشان می شوند. در سفر به کاشان خود را برای یک کلکسیون عجایب آماده کنید، در ابتدا باید بدانید که کاشان شهری مذهبی است و آداب و رسوم خاص خود را داراست.

در گام بعدی با توجه به ازدیاد مکان های تاریخی و منحصربفرد بهتر است در چندین مرحله شهر را بگردید تا مکانی از قلم نماند. علاقمندان به ایرانگردی ترجیح می دهد شروع سفرهای خود را با شهر کاشان آغاز کنند و از تمام زیبایی های این شهر لذت کافی را ببرند.
از مشهورین آثاری که می توانید به عنوان نماد شهر آن را در نظر بگیرید باغ فین کاشان است. این باغ که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. احداث باغ فین به دوران آل بویه می رسد و در زمان صفویه به حد اعلای خود می رسد و در طی زمان دچار تخریب می شود، بعد از گذشت سال ها در زمان قاجاریه اراضی بیشتری به باغ فین اضافه می شود اما باز هم کار نیمه کاره رها می شود تا زمان پهلوی که بخش هایی از کوشک ها، حمام و کتابخانه را احداث و مرمت می کنند. اما به طور کلی زمان ساخت باغ فین کاشان را به دوران شاه عباس صفوی و معمار آن را به غیاث‌ الدین جمشید کاشانی نسبت می دهند. از دیگر مواردی که به ثبت یونسکو رسیده است می توان به مهارت بافت فرش کاشان و آئین قالیشویان اشاره کرد. باغ فین به دو بخش با اراضی درخت دار و حمام فین تقسیم می شود. حمام فین کاشان که در باغ فین قرار دارد خود به دو بخش حمام بزرگ و کوچک شناخته می شود، در حمام کوچک هفت کاشی یا قدمت پنج هزار سال وجود دارد.

کاشان

تاریخ گران بهای ایران را می توانید با سفر به این مقصد جذاب گردشگری به صورت خلاصه مشاهده کنید. از آثاری که به ثبت سازمان میراث فرهنگی رسیده می توان به بازار سنتی کاشان اشاره کرد. قدمت این بنا به دوران قاجاریه بر می گردد. از زمان صفویه این بازار سنتی به خود گردشگران خارجی زیادی دیده است، می توان گفت اولین قطب توریست پذیر ایران کاشان و بازار کاشان نیز بوده است. علاوه بر بازار سنتی کاشان تعداد زیادی بنای دیگر جز آثار ملی به ثبت رسیده اند که شامل شامل ۸۳ خانه ،۳۷ بقعه متبرکه ، ۲۰ تپه و محوطه باستانی ، ۲۸ آب انبار ، ۱۸ کاروانسرا ، قلعه و تیمچه ، ۷ حمام ، ۳۱ مسجد می باشد.

کاشان
بیشتر علاقمندان به سفر و ایرانگردی برای محل اقامت خود به دنبال جایی هستند که بیشترین ارتباط را با محیط پیرامون برقرار کنند و از نظر رفاهی نیز در شرایط مناسبی به سر ببرند. کاشان همانطور که گفته شد شهری تاریخی است و پر از خانه های پر قدمت، خانه ی تاریخی منوچهری که به هتل منوچهری شناخته می شود یکی از مقاصد اصلی گردشگران برای اقامت است، این خانه ی تاریخی در دوران صفویه ساخته شده است و امروزه به عنوان هتل و یکی از آثار باستانی ثبت شده مورد حمایت سازمان میراث فرهنگی قلمداد می شود.

در مقالات بعدی شما را با دیگر جاذبه های منحصربفرد این شهر آشنا خواهیم نمود.

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در شهر زیبا و تاریخی کاشان بپردازید! همچنین برای استعلام قیمت تورهای ایرانگردی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار