مجله گردشگری تفرج
جنگل گلستان

جنگل گلستان | پارک ملی گلستان، گنجینه طبیعی ایران!

جنگل گلستان | پارک ملی گلستان، گنجینه طبیعی ایران!Reviewed by مجله تفرج on Jul 25Rating: 5.0جنگل گلستان | پارک ملی گلستان، گنجینه طبیعی ایران!

جنگل گلستان | پارک ملی گلستان، گنجینه طبیعی ایران!

جنگل گلستان | پارک ملی گلستان، گنجینه طبیعی ایران!

در ایران ذخیره گاه های زیست کره زیادی وجود ندارند، و با صنعتی شدن و دخالت در حیات وحش اعم از سد سازی و قطع درختان و شکار، این زیست گاه ها روز به روز در خطر مرگ و انقراض بیشتری قرار می گیرند، در حال حاضر گربه سانان ایرانی در حال ترک این کره خاکی هستند و نسل اغلب آنان در حال انقراض است، همچنین دریاچه ها کم آب شده اند، به خصوص دریاچه ارومیه که کاملا خشک و بی آب شده است. از این ذخیره گاه ها می توان به پارک ملی گلستان(جنگل گلستان)، میانکاله، پارک ملی کویر، تنگ صیاد و… اشاره کرد.

جنگل گلستان

جنگل گلستان یک منطقه حفاظت شده است که در شرق استان گلستان و غرب خراسان شمالی واقع است. این منطقه حفاظت شده قدیمی ترین پارک ملی ایران است و گونه های فراوانی از گیاه و حیوانات در آن زیست می کنند. این پارک ملی حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد، این منطقه به قدری از نظر طبیعی با ارزش است که حتی ارزش آن بیشتر از برخی منابع طبیعی اروپایی که مساحت بیشتری نسبت به جنگل گلستان دارند، برآورد شده است.

حیات وحش

حدود ۶۹ گونه پستاندار در جنگل گلستان زیست می کنند، از جمله مهمترین این پستانداران شامل پلنگ، خرس قهوه ای، مرال، شوکا، گوسفند وحشی،آهوی ایرانی و گراز است، متاسفانه به دلیل عبور جاده از میان پارک ملی گلستان، جام این پستانداران به خطر افتاده است و گه گاهی خبر برخورد این حیوانات با ماشین ها و یا حتی کشته شدن آنها توسط مسافرین را می شنویم، که باعث تاسف است. ما به عنوان یک ایرانی می بایست بیش از هر چیزی به طبیعت و گنجینه طبیعی خود محافظت کنیم، زیرا آنها محدود هستند.

جنگل گلستان

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در جاذبه های طبیعی ایران بپردازید! همچنین برای استعلام هزینه های تورهای ایرانگردی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار