مجله گردشگری تفرج

آلوارس | آلوارس نامی جذاب در طبیعت زیبای سبلان

قطعا با شنیدن نام آلوارس به یاد اسامی مختص سرزمین های آنسوی آبهاد در آمریکای لاتین خواهید افتاد.

و حتما سعی میکنید برای آشنایی با این نام در همین سرزمینها جستجو کنید تا اطلاعاتی بدست آورید.اما باید بدانید نیازی نیست راه دور بروید برای کسانی که با آلوارس آشنایی ندارند باید بگوییم آلوارس نام روستایی سردسیر و زیبا در دامنه کوه سبلان در استان اردبیل و از توابع شهر سرعین است.جالب بود نه ؟!

 آلوارس

 

ریشه نام آلوارس از کجاست ؟

نقل قول های متعددی راجع به وجه تسمیه آلوارس وجود دارد.برخی میگویند این منطقه جنگل های انبوهی داشته و مردم ساکن آن اکثرا به شغل نجاری مشغول بوده اند و الوارهای حاصل از درختان تنومند جنگل را به مردم مناطق مجاور میفروخته اند ار این رو به این منطقه ((الوارستان)) میگفته اند.

برخی دیگر معتقدند مردی از ساکنین این روستا خود را صاحب این روستا میدانسته که پس از مرگش به فرزندان او لقب ((آل وارث)) را داده اند و در گذر زمان به آلوارس تغییر یافته.

و اما گروه آخر اعتقاد دارند که چون بومیان این روستا از اجداد پارسی بوده اند به آنها ((آل پارس)) اطلاق میشده.ریشه این نام از هر کجا که باشد نام جذاب و جالبی بر روی آن نهاده شده است.

آلوارس کجاست ؟

روستای کوهستانی آلوارس در ۱۲ کیلومتری شهرستان سرعین و ۳۵ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد.جاده منتهی به آلوارس کوهستانی و بسیار پر پیچ و خم و حادثه خیز است که از این حیث باید نکات ایمنی لازم برای عزیمت به آن را کاملا رعایت کنید.

بعلت ارتفاع ۲۰۰۰ متری روستا از سطح دریا آب و هوا در تابستان کاملا معتدل و در زمستان بسیار سرد و سخت است.

از حدود سیصد سال پیش مردمانی بصورت دائمی در این منطقه سکنی گزیدند و هم اکنون روستای آلوارس ۱۳۰۰ نفر جمعیت دارد.

پیست اسکی آلوارس

برای دسترسی به این پیست در ارتفاع ۳۲۰۰ متری لازم است از آلوارس ۱۲ کیلومتر در یک جاده آسفالته و مناسب برانید تا به پیست برسید.بعلت برودت زیاد هوا در این ارتفاع این پیست سالیانه به مدت ۸ ماه قابل استفاده ورزشکاران و گردشگران میباشد.یک خط تله سیژ ۱۲۵۰ متری و سایر امکانات رفاهی برای حاضرین در پیست پیش بینی شده تا شما بتوانید فارغ از ازدحام و شلوغی در این پیست ورزش و تفریح کنید.

 

پیست اسکی آلوارس

عشایر آلوارس

از مشهورترین گروه های عشایری ایران که شهرت بین المللی دارد و سالانه گردشگران خارجی زیادی را برای مشاهده سبک زندگی منحصربفردشان به خود جذب میکند عشایر آلوارس هستند.هر چند متاسفانه بسیاری از مزدم ما آگاهی چندانی از آلوارس و عشایر آن ندارند!

در میانه راه آلوارس به پیست اسکی و در حاشیه جاده و در دل طبیعت بینظیر آلوارس عشایری را خواهید دید که دهها سال است در این منطقه سبک زندگی عشایری خود را آغاز نموده اند.عشایر آلوارس مردمی مهمان نواز با چادرهایی در نهایت زیبایی و آراستگی هستند که با شترهای دو کوهان مختص این منطقه با اسباب و لوازم خود کوچ میکنند.

این عشایر نام بسیار خوشمزه ای میپزند که ((ساج چورگی)) نام دارد و با ((ساری یاغ)) که نوعی روغن محلیست پخته میشود.

 

عشایر آلوارس

از جاذبه های دیدنی و طبیعی منطقه آلوارس میتوان به ((چشمه گورگور)) اشاره کرد.چشمه ای که در ارتفاع ۲۴۲۰ از سطح دریا از دل زمین میجوشد.

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در جاذبه های طبیعی ایران بپردازید! همچنین برای استعلام هزینه های تورهای ایرانگردی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار