مجله گردشگری تفرج

معبد داش کسن | ابنیه ایرانی با هنر چینی

معبد داش کسن کجاست ؟

معبد داش کسن نام یک معبد صخره ایست که در استان زنجان واقع شده و به معبد اژدها نیز شهرت دارد.

اما معبد داش کسن دقیقاً کجاست؟این بنای بسیار جالب در حاشیه روستای ویر در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر مشهور سلطانیه قرار دارد.

این بنا در ایران نظیر ندارد.بطوریکه گردشگران هنگام بازدید از این معبد تصور میکنند این بنای یک معبد چینی است.

 

معبد داش کسن

این بنای صخره ای به جای مانده از دوران ایلخانان مغول است.این بنا متشکل از سه غار نسبتاً عمیق کنده کاری شده در دل کوه و دو نقش برجسته اژدها در مقابل یکدیگر به طول ۵ متر و عرض ۱/۵ متر و چند محراب اسلامی با نقوش اسلیمی و مقرنس های زیبا مزین شده است.وجود نقش برجسته اژدها در معبد داش کسن در بین تمامی ابنیه های تاریخی ایران مانندی ندارد.این بنا در محوطه ای مستطیل شکل به طول ۴۰۰ متر و عرض ۵۰ تا ۳۰۰ متر جای گرفته است.

ساخت بنا پس از مرگ ارغونشاه ایلخان مغول و به همت خواهر الجای خاتون خواهر سلطان محمد خدابنده ساخته شده اما هیچگاه به پایان نمی رسد.

 

معبد داش کسن
نقوش اژدها در معبد داش کسن

 بنیان این بنا مربوط به عهد ساسانی بوده که بعنوان نیایشگاه آیین مهرپرستی مورد استفاده قرار می گرفته است.قرن ها پس از آن در عهد ایلخانان مغول و در قرن ۱۴ میلادی بخش هایی همچون نقوش اژدها و عناصر اسلامی به آن افزوده شده است.

وجه تسمیه داش کسن :

داش کسن به معنای ((سنگ تراشیده)) یا ((بریده سنگ)) است.گمان می رود سنگ های حصار سلطانیه نیز از این محوطه بریده و منتقل شده باشد.در نتیجه فضای مناسبی برای توسعه این بنا ایجاد شده است.

راه دسترسی به معبد داش کسن :

همانطور که پیشتر اشاره شد این بنا در حاشیه روستای ویر و در فاصله ۵ کیلومتری با این روستا قرار دارد.

راه روستا به معبد خاکی بوده اما با خودروی سواری نیز به راحتی میتوان آنرا طی نمود.

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در تور داخلی بپردازید! همچنین برای استعلام قیمت های تورهای داخلی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

 

 

میدان امیرچخماق نماد یزد کهن.

نقش رستم آرامگاه پادشاهان باستان.

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار