مجله گردشگری تفرج

مسجد جامع فهرج | قدیمی ترین مسجد ایران

مسجد جامع فهرج

حتماً تابحال اسم مسجد جامع فهرج رو شنیدید.اما اگر هم نشنیدید یا اطلاعات کمی در موردش دارید اصلاً نگران نباشید.در مجله تفرجمگ کار ما آشنا کردن شما با این اماکن منحصربفرد سرزمینمان ایران است.

اسم دیگر این مسجد (مسجد امام حسن) است و متعلق به دوره صدر اسلام میباشد.

مسجد جامع فهرج
نمایی از مسجد جامع فهرج

مسجد جامع فهرج در سال ۱۳۴۹ در فهرست آثار ملی ثبت شده.

این مسجد در نیمه اول قرن اول هجری قمری بنا شده.عده کثیری این مسجد را قدیمی ترین مسجد ایران میدانند.

عده ای دیگر معتقدند قدیمی ترین مسجد ایران مسجد تاریخانه دامغان است.البته مسجد تاریخانه هم بسیار کهن است اما هم اکنون تنها جنبه بازدیدی و گردشگری دارد.

در مسجد جامع فهرج هنوز نماز برپا میشود و هنوز بعنوان یک مسجد زنده و کاملاً پویاست.

بنای مسجد از نوع شبستانی است و ایوان ندارد.

مسجد جامع فهرج دقیقاً کجاست ؟

دهستان فهرج را با شهرستان فهرج کرمان اشتباه نگیرید.مسجد جامع فهرج در دهستان فهرج در سی کیلومتری شرق شهر یزد و در مسیر یزد به بافق واقع شده.این شهر دارای آب و هوای بیابانی است.

هشت ستون بزرگ، شبستان کوچک و شکل بنا، انسان را به یاد ساختمان‌های دوره ساسانی می‌اندازد. مناره ای گلی و استوانه ای شکل و نه چندان بلند دارد که بعدها در قرن سوم به آن افزوده شده.از راه همین مناره و پلکان مارپیچ داخل آن میتوانید به پشت بام مسجد بروید.

مسجد جامع فهرج مانند بسیاری دیگر از مساجد جامع چندین درب ورودی دارد.

داخل مسجد اثری از محراب و کاشیکاری و سایر تزئینات مساجد که بعدها مرسوم شد مشاهده نمی شود.سادگی مسجد هر بازدیدکننده ای را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

شبستان مسجد

شبستان مسجد جامع فهرج
شبستان مسجد جامع فهرج

مهمترین بخش مسجد شبستان آن است. که ارتفاع آن از سایر بخش ها بیشتر است.درون حیاط مسجد شبستان از نمایی با ۳ قوس تیزه‌دار ساخته شده است که دهانه‌ی مرکزی از ۲ دهانه‌ی اطراف خود عریض تر است. روبروی شبستان نیز یک رواق با ۴ دهانه‌‌ی پوشیده شده توسط طاق‌های گنبدی شکل، دیده میشود. جالب توجه است که شبستان مسجد و دو بخش شرقی و غربی آن که در امتداد رواق قرار دارند، توسط طاق‌هایی گهواره‌ای شکل،پوشیده شده‌اند.یک سقف از نیم‌گنبدهایی که طراحان، آن‌ها را با گوشه‌سازی‌های بیضی شکل کوچک تزئین کرده‌اند، رواق شمالی را دربر گرفته است.

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در جاذبه های گردشگری ایران بپردازید! همچنین برای استعلام هزینه تورهای ایرانگردی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

 

میدان امیرچخماق یزد را بیشتر بشناسید.

ساعت مارکار یزد کجاست ؟

آیا می دانید باغ دولت آباد یزد از سری باغ های ایرانی ثبت جهانی دارد ؟

 

 

 

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار