مجله گردشگری تفرج

خانه آقازاده ابرکوه|نقشی بر اسکناس ۲۰۰۰ تومانی

خانه آقازاده یکی از دیدنیهای شهر ابرکوه استان یزد است که همه ما بی آنکه بدانیم آنرا میشناسیم!

حتما باور نمیکنید و می پرسید چطور امکان دارد ؟!

اینجا همه چیز را برایتان شفاف خواهیم گفت !

خانه آقازاده عمارتی به جای مانده از دوره قاجار است.این عمارت خشت و گلی فوق العاده زیبا تنها عمارت دارای بادگیرهای دوطبقه است که از این حیث کاملا منحصربفرد است.

این خانه متعلق به سید حسین ابرقویی از ثروتمندان شهر ابرکوه در دوره قاجار است که جهت ساخت آن به مساحت ۸۲۰ مترمربع اقدام میکند.

خانه تاریخی آقازاده در ابرکوه از امکانات خوبی بهره منده است که از جمله آن ها رستوران، کافه و پارکینگ است.

شما می توانید در حین بازدید از آن ها هم نیز استفاده کنید. علاوه بر این خانه آقازاده در ابرکوه، شامل دو هتل بزرگ هم می باشد با نام های خانه حسینی دوست و موسوی که می توانید تجربه به یادماندنی گذراندن یک شب در خانه ی تاریخی را به خودتان هدیه دهید.

وجه تمایز خانه آقازاده :

از همه اینها مهمتر خانه آقازاده همان عمارتیست که تصویر آن بر روی اسکناس ۲۰۰۰ تومانی رایج کشورمان نقش بسته است.

خانه آقازاده

این مجموعه تاریخی دارای ۵ خانه است با نام های حسینی دوست، موسوی، گبری، سیدعلی آقا و آقازاده؛ تمامی این خانه ها در یک کوچه قرار دارند و امروزه هر کدام دارای کاربردهای مخصوص به خودشان را نیز دارا می باشند و به نحوی از بازدیدکنندگان خود میزبانی می کنند.

این مجموعه ارزشمند تاریخی از سال ۱۳۸۵ در یک دوره ۱۰ ساله زیر پوشش صندوق احیا و مرمت آثار تاریخی رفت و توسط شرکت آفاق روشن ابرکوه نیز مرمت شد.

از این ۵ خانه تنها خانه آقازاده قابلیت بازدید دارد و دیگر خانه های موسوی و حسینی هم نیز هم اکنون کاربرد اقامتی دارند و خانه های گبری و سید علی آقا نیز در آینده کاربردی به همین مظمون خواهند داشت.

خانه آقازاده

جالب است بدانید خانه سید علی آقا با خانه آقازاده دیوار به دیوار هستند و از طریق ساباط به یکدیگر متصل شده اند. این مسیر دسترسی خانه به یکدیگر در اصل حاکی از پیوند نزدیک و یا خویشاوندی اعضای خانه ها با هم دیگر است.

در تاریخچه ساخت بادگیرها در مناطق کویری و خشک ایران سه دسته بندی وجود دارد:

  • بادگیر اردکانی
  • بادگیر کرمانی
  • بادگیر یزدی

بادگیرهای یزدی مرتفع تر بوده و دارای ساختاری چهار یا هشت وجهی هستند.

بادگیرها در فصل گرم سال هوای مطبوعی را برای اهالی ساختمان ایجاد میکرده اند.

بادگیر خانه آقازاده بر روی تالار اصلی عمارت و با ارتفاع ۱۸ متر و ۱۸ مترمربع مساحت و ۱۹ دریچه برای تنظیم هوای ورودی و خروجی بادگیر دارد و با ساختار دو طبقه خود کاملا خاص و منحصر بفرد است.

عمارت کلاه فرنگی در خانه آقازاده

در خانه آقازاده در ابرکوه عمارتی کوچکی با تزئینات زیبا به نام کلاه فرنگی نیز وجود دارد که به دوره قاجاریه باز می گردد. سبک معماری این بنا ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی است. این عمارت ها معمولا در وسط باغ یا بوستان ساخته می شوند و به طور معمول گنبد آن مخروطی شکل است. کلاه فرنگی خانه آقازاده بر بام تالار اصلی و درست در کنار بادگیر نیز قرار گرفته است و سقف پنج دری اصلی را نیز تشکل داده است.

اطلاعات مفید برای بازدید :

زمان بازدید: ۸:۰۰ تا ۲۲:۰۰

مدت پیشنهادی بازدید: ۱ تا ۲ ساعت

تلفن: ۰۳۵۳۲۸۲۷۶۷۷

هزینه ورودی: ۲۰۰۰ تومان

هزینه اتباع خارجی: ۸۰۰۰ تومان

نشانی: ایران، یزد، شهرستان ابرکوه، میدان امام حسین، خیابان شهید باهنر، کوچه شهید باهنر نوزدهم، مجموعه خانه های تاریخی آقازاده، خانه تاریخی آقازاده

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود از سفرها بپردازید! همچنین برای استعلام قیمت تورهای ایرانگردی می توانید به تورهای مسافرتی در وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

 

 

حتما مورد پسند شما خواهد بود :

چالیدره کجاست ؟

باغ دولت آباد یزد نماد جهانی باغ ایرانی

 

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار