مجله گردشگری تفرج
مجله تفرج

برادران امیدوار | سفیران صلح و دوستی

برادران امیدوار

جای افسوس است که بسیاری از مردم ما آنطور که شایسته است با برادران امیدوار نوابغی که حقیقتاً از زمان خود بسیار جلوتر بوده اند را نمیشناسند !

در این نوشتار قصد داریم با برادران امیدوار نوابغ جهانگردی ایران بیشتر آشنا شویم.

 

 

موزه برادران امیدوار
موتور سیکلت و خودروی سیتروئن برادران امیدوار که در موزه امیدوار نگهداری میشوند.

 

 

عیسی و عبدا… امیدوار دو برادر متولد محله دولاب در جنوب تهران.عیسی متولد ۱۳۰۸ و عبدا… متولد ۱۳۱۰ میباشند.

بسیار پیش از پیدایش تئوری ((دهکده جهانی))حتی زمانی که نامش مطرح نبود این دو برادر ایرانی با پیام((همه متفاوت،همه خویشاوند))که شالوده و اساس دهکده جهانی ست به سفر و جهانگردی دور دنیا پرداختند.و توجه جهان را به این مهم جلب نمودند.

 

برادران امیدوار
عیسی امیدوار(سمت راست)عبدا… امیدوار(سمت چپ)

آغاز سفر به دور دنیا

اما داستان چگونه آغاز شد ؟

برادران امیدوار سفر خود به دور دنیا را از اوایل پاییز ۱۳۳۳ و با دو دستگاه موتور سیکلت ماچلس ۵۰۰cc از درب منزب پدری در خیابان سی متری نظامی تهران آغاز نمودند.

استفاده از موتور سیکلت با هدف عبور از مسیرهای دورافتاده و صعب العبور بود.

این مرحله از سفر هفت سال بطول انجامید و برادران امیدوار با گذر از افغانستان،پاکستان و هند خود را به آسیای میانه و تبت و از آنجا به آسیای جنوب شرق و نهایتاً به استرالیا رساندند.

در ادامه سفر با گذشتن از اقیانوس آرام به آلاسکا و آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی رهسپار شدند و با گذر از اقیانوس اطلس خود را به اروپا رساندند.

برادران امیدوار در اروپا از طریق فروش مقالات پژوهشی پیرامون سفرهای خود و مصاحبه با رسانه های اروپایی منابع مالی برای بخش دوم سفر خود به آفریقا را فراهم نمودند.

برادران امیدوار با فروش بخشی از مقالات خود به کمپانی فرانسوی سیتروئن موفق به دریافت یکدستگاه خودروی ون سیتروئن دو سیلندر و مقدار قابل ملاحظه ای وجه نقد شدند تا به کمک آن سفر خود را ادامه دهند.

پس از آن در سال ۱۳۴۰ به ایران بازگشتند و اقامت کوتاهی به مدت سه ماه در ایران داشتند.

در نظر داشته باشید که این سفرها چند دهه پیش انجام شده و در آن زمان امکانات بشر در چه حد بودند و چه دشواری ها و مخاطراتی بر سر راه آنها وجود داشته.

آغاز مرحله دوم سفر

برادران امیدوار پس از پایان اقامت سه ماهه خود در ایران با خودروی سیتروئن خود رهسپار کویت شدند تا از آنجا پس از سفر به عربستان سعودی و زیارت خانه خدا به سمت آفریقا سفر خود را ادامه دهند.

این مرحله از سفر برادران امیدوار سه سال یعنی تا سال ۱۳۴۳ بطول انجامید.

دستاوردهای سفر به دور دنیا

  • موزه برادران امیدوار

موزه براردان امیدوار نخستین موزه انسان شناسی ایران است که در مهرماه سال ۱۳۸۲ در مجموعه سعدآباد تهران افتتاح شد.

موزه برادران امیدوار دارای سه نگارخانه میباشد.در دو نگارخانه اشیاء و آثار اهدایی به برادران امیدوار در خلال سفر به دور دنیا در معرض نمایش قرار داده شده اند.یک نگارخانه هم مختص نمایش فیلم و اسلاید از سفرهای براردان امیدوار برای بازدیدکنندگان از موزه است.

  • سفرنامه برادران امیدوار

این سفرنامه که حاصل مشاهدات سفر ده ساله برادران امیدوار به دور دنیاست در سال ۱۳۴۳ به چاپ رسید و تا سال ۱۳۹۰ شش دوره تجدید چاپ شد.

  • فیلم مستند

برادران امیدوار در طول سفر خود همواره مشغول به تصویربرداری از سفر خود بودند.این تصاویر در قالب فیلم های مستند از تلویزیون کشورهای گوناگون پخش شده اند.

در ایران نیز فیلم مستند ((عجایب سفر برادران امیدوار)) در سینماها نمایش داده میشد.

  • عکس ها

  • موسیقی ملل

  • دست نوشته و امضای شخصیت های سرشناس بین المللی

اهمیت سفر برادران امیدوار

سفر برادران امیدوار از سه منظر بسیار اهمیت دارد.یکی اینکه اولین جهانگردان ایرانی محسوب میشوند.دیگر اینکه اولین ایرانیانی هستند که هم به قطب شمال و هم به قطب جنوب سفر کرده اند.

 

 

هم اکنون عیسی امیدوار در ایران زندگی میکند و اولین یکشنبه هر ماه در محل موزه امیدوار با بازدیدکنندگان دیدار میکند.

عبدا… امیدوار نیز سالهاست که در کشور شیلی اقامت دارد.

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود در تورهای جهانگردی بپردازید! همچنین برای استعلام هزینه های تورهای خارجی به وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار