مجله گردشگری تفرج
طبیعت گردی

طبیعت گردی | دریچه ای به سوی زیبایی های ذاتی

طبیعت گردی | دریچه ای به سوی زیبایی های ذاتیReviewed by مجله تفرج on May 26Rating: 5.0طبیعت گردی : دریچه ای به سوی زیبایی های ذاتی

طبیعت گردی چیست؟

جاذبه های طبیعی و ویژگی های جغرافیایی یا بیولوژیکی و در مقابل علاقه عموم به بازدید از آنها امروزه سبب برگزاری تور طبیعت گردی شده است. در سطح جهانی، انواع بی شماری جاذبه های طبیعی وجود دارد. به طور قطع می توان گفت هیچ دو جاذبه طبیعی در دنیا دقیقا یکسان نیستند، زیرا آنها توسط نیروهای منحصر به فرد طبیعی شکل گرفته اند.

جاذبه های طبیعی شامل بیابان ها، مناطق برفی، جنگل ها، کوه ها، چمنزارها، سواحل، باتلاق ها، غارها، اقیانوس ها، صخره ها و رودخانه ها و همچنین اشکال زندگی منحصر به فرد حیات وحش که در آن محیط ها زندگی می کنند (حیوانات، پرندگان، حشرات و گیاهان) می گردد.

کشور عزیزمان ایران نیز مملو از منابع طبیعی و زیبایی های خدادادی است. تورهای طبیعت گردی معمولا یک یا چند روزه هستند اگر عاشق منابع طبیعی و محیط زیست هستید می توانید با این تورهای طبیعت گردی همراه شوید.

تورهای طبیعت گردی برای همه علاقه مندان به طبیعت با هر سن و سلیقه ای طراحی شده است و هدف از این تورها معمولا تماشای زیبایی های محیط زیستی، بازدید از مناطق بکر، بازدید از حیات وحش، تاریخ طبیعی و حفاظت از محیط زیست است. انواع مختلفی از تور طبیعت گردی وجود دارد که معمولا در روزهای آخر هفته انجام میگیرد و شما می توانید بر حسب سلیقه خود با آنها همراه شوید.

انتخاب تور طبیعت گردی

شلوغی شهرها باعث می شود که مردم دوست داشته باشند که آخر هفته های خود را در طبیعت سپری کنند. ممکن است دیدن شگفتی های طبیعی دنیا سخت و هزینه بر باشد اما می توان با صرف هزینه ای اندک از تورهای طبیعت گردی در ایران استفاده کرد. همچنین تورهای طبیعتگردی برای بازدید از مناطق دیدنی خارج از کشور نیز وجود دارد.

عبور از تپه های سرسبز، مشاهده حیات وحش متنوع، ماجراجویی یا حتی اسب سواری، بازدید از سواحل زیبا، رودخانه ها و دریاچه های بکر، جزیره های زیبا و جنگل های سرسبز همه این موارد جزئی از تورهای طبیعت گردی هستند.

هنگام تورهای طبیعت گردی اطمینان حاصل کنید که دوربین های دوچشمی خود را با خود بیاوردید. تورهای طبیعتگردی متفاوتی در تمام فصول سال وجود دارند که میتوانید با آنها همراه گردید. تور طبیعت گردی یا اكوتوریسم امروزه طرفداران بی شماری را به خود جذب کرده است.

انتخاب شرکت مسافرتی که تور طبیعت گردی را برگزار می نماید مهمترین تصمیم در طبیعت گردی است، نوع گروه و برنامه ریزی آن تعیین کننده کیفیت سفر شما خواهد بود. در نگاه اول، بعضی از شرکتها ممکن است برای برگزاری تورهای طبیعتگردی هزینه کمتری دریافت کنند اما هزینه تعیین کننده کیفیت و کمیت یک تور طبیعت گردی نیست.

در تور طبیعتگردی علاوه بر اینکه تور بایستی بر بازدید از طبیعت متمرکز شده باشد، بایستی اوقات فراقت و ماجراجویی نیز برای طبیعت گردان فراهم شود. راهنمای تور بایستی قبلا چند بار به این منطقه سر زده باشد و شناخت کافی از منطقه را پیدا کرده باشد، تا بتواند به راحتی گروه را رهبری نماید.

برنامه ریزی و آموزش در سفر نیز جزو مواردی هستند که نباید نادیده گرفته شوند، برخی تورها مناسب گروه سنی خاصی هستند که بایستی در زمان بستن گروه به این موارد دقت فراوانی شود.

اقامت و حمل و نقل

اگر قرار است در تورهای طبیعتگردی چند روز در جایی اقامت داشته باشید بهتر است قبل از ثبت نام در تور راجع به محل اقامت اطلاعات لازم را کسب کنید. برخی از تورهای طبیعت گردی با توجه به منطقه ای که قرار است به آن مراجعه گردد از کمپ برای اقامت استفاده می نمایند.

وسیله نقلیه نیز موردی است که در تورهای طبیعت گردی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است در برخی تورها می توان با اتوبوس تا بخشی از منطقه رفت اما در برخی از تورها نیاز است که از ماشین های جیپ یا افرودی استفاده گردد.

در حین تورهای طبیعت گردی بایستی دقیقا مطابق با نظرات راهنمای گروه عمل کنید تا اتفاق هاصی برای شما رخ ندهد و سفر شیرینی داشته باشید.

حفاظت از طبیعت

در هنگام اجرای تورهای طبیعتگردی فراموش نکنید که ابدا به طبیعت و محیط زیست آسیبی وارد نکنید.  فراموش نکنید زیبایی این مناطق وابسته به تمیز بودن و همچنین وجود حیات وحش است. بنابراین از محیط طبیعی لذت ببرید بدون اینکه محیط را تخریب کنید.

سفر به مناطق محلی برخی اوقات سبب افزایش رفاه مردم محلی خواهد شد. از نظر حفاظت منابع طبیعی، تور طبیعگردی مبتنی بر حفظ زیستگاه های حیات وحش وابسته است. تورهای طبیعت گردی در واقع بایستی با هدف، حفظ محیط زیست ترویج شوند.

شما بایستی با بررسی برنامه دقیق تور طبیعت گردی مورد مناسب خود را انتخاب نمایید. اگر به دنبال تور طبیعت گردی در کشورهای خارجی هستید، مجله تفرج به شما تور حیات وحش آفریقا و تور بالی در کشور اندونزی را پیشنهاد می کند، برای استعلام قیمت های این تورها می توانید به تورهای مسافرتی در وبسایت تفرج نگاهی بیاندازید!

برای مطالعه مقالات بیشتر با مجله تفرج همراه باشید، شما می توانید در انجمن های مجله تفرج به گفتگو و بحث درباره تجربه های خود از سفرها بپردازید!

 

 

 

اضافه کردن نظر

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

رفتن به نوارابزار